K cestování
Cestovní doklady
K cestě do Chorvatska je třeba platný cestovní doklad. Nejtradičnějším cestovním dokladem je cestovní pas. Od 1. července 2013 si však všichni občané členských států Evropské unie (včetně občanů ČR) vystačí při cestě do Chorvatska s platným občanským průkazem. Oba cestovní doklady Vám zajistí bezproblémový vstup na území Chorvatska. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska.
Občané České republiky nepotřebují při turistických cestách do Chorvatska vízum, pokud doba jejich pobytu nepřekročí 90 dnů. V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost pro cizince, a to do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel.
Dítě do 15ti let musí mít v každém případě svůj pas! Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo zrušeno. Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a podle zákona č. 197/2010 Sb., skončilo dnem 1.července 2011 zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné pouze do 26. června 2012, po tomto datu budou moci děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů.
Dovážené a vyvážené zboží
V den vstupu Chorvatska mezi členské státy Evropské unie byly zastaveny celní kontroly dováženého a vyváženého zboží mezi Chorvatskem a ostatními sedmadvaceti státy EU. Zboží neobchodní povahy, které cestující osoby přes hranice převážejí pro vlastní potřebu, je oproštěno od celních poplatků, pokud jeho hodnota nepřekročí 300 eur na osobu. Díky tomu nejste nijak zvlášť omezováni a do Chorvatska si bez obav můžete přivézt vše, co potřebujete. Žádné poplatky se nevztahují ani na suvenýry zakoupené v zahraničí.
Počasí v Chorvatsku
Chorvatsko má příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny. Jsou zde horká a suchá léta, mírné a vlhké zimy. Nejteplejší počasí je na pobřeží v červenci a srpnu, teploty ve stínu mohou přesahovat 33°C. Teplota moře v Chorvatsku v létě je 25°C, v zim 12°C. V květnu je průměrná teplota moře 16°C, v červnu 22°C, v červenci 24°C, v srpnu 25°C a v září 23°C. Průměrná teplota vzduchu v červnu 26°C, červenci 30°C, srpnu 30°C, září 26°C.
Nejkrásnější počasí bývá po větru BÓRA (Bura). Jedná se o suchý, chladný vítr vznikající pohybem studené fronty směrem z vnitrozemí. Jde o jev lokálního charakteru, který provází zvýšený tlak.
Měna v Chorvatsku
Oficiální měnou v Chorvatsku je Euro. Jsou zde přijímány všechny běžné platební karty. V Chorvatsku je možno běžně směnit českou korunu v bankách, poštách, cestovních kancelářích, směnárnách, hotelech. Šeky pouze v bankách.
Lékařská péče v Chorvatsku
V Chorvatsku je dostatečná zdravotní péče. Cestující při cestování do Chorvatska nemají povinnost se nechávat očkovat, vyskytují se zde totiž běžné nemoci, jaké známe z domoviny.
Občané České republiky mají v Chorvatsku podle tamního práva nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči hrazenou českou zdravotní pojišťovnou. Tento nárok se vztahuje na všechny nezbytné lékařské zákroky ohrožující zdraví nebo život a které se nemohou odložit do návratu do České republiky. Proto je nutné mít Evropský průkaz zdravotního pojištění, který potvrzuje nárok na okamžitou lékařskou péči na dovolené v Chorvatsku. Pokud vám pojišťovna tento doklad nevystavila, tak ji o to požádejte. Když nebude schopna tento průkaz vystavit, vydá vám tzv. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění.
Kam jít k lékaři
Na základě mezinárodní smlouvy lze v Chorvatsku zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů chorvatského Zavodu za zdravstveno osiguranje (Chorvatský ústav zdravotního pojištění je jediným nositelem veřejného zdravotního pojištění v Chorvatsku). Všechny nemocnice a zdravotní střediska jsou smluvní. V případě potřeby vyhledejte tzv. "Dom zdravlja“ (zdravotní středisko). Ve všech menších mestečkách bývají smluvní lékaři a lékárny Zavodu (v Chorvatsku je jich 90%). Ve svých ordinacích mívají označení "Ugovorna zdravstvena ustanova“, "Ugovorni lječnik privatne praxe“ nebo "Ugovorni zdravstveni djelatnik“. Nejdůležitější je slovo “Ugovorni“.
U stomatologů je situace jiná, protože většina z nich je soukromá. Pokud budete potřebovat neodkladnou stomatologickou péči, aniž abyste ji museli hotově zaplatit, obraťte se také na Dom zdravlja, kde je vždy smluvní stomatolog.
Finanční spoluúčast u lékaře
Při ošetření v Chorvatsku se budete finančně podílet na hrazení zdravotnické péče tzv. spoluúčast. Poplatky za zdravotní péči neplatí děti do 18 let, invalidé s poškozením organismu nejméně 80%, nevztahuje také na přepravu záchrannou službou, rychlou stomatologickou pomoc, zdravotně nezbytnou nemocniční péči mimo nákladů na lůžko a stravu a vybrané léky. Administrativní poplatky:
• Prohlídka lékaře v primární zdravotní péči - 5 Euro
• Vydaný recept - 5 Euro
• Vydané doporučení k odbornému lékaři - 5 Euro
• Vydané doporučení do nemocnice - 5 Euro
• Prohlídka provedená v odborném zdravotním zařízení bez doporučení - 5 Euro
• potvrzení o ortopedické nebo jiné pomůcce - 5 Euro
• Příkaz k převozu sanitkou - 5 Euro
Mezinárodní smlouva s Chorvatskem nepokrývá transport zpět na území České republiky, ani nutnou spoluúčast. Tyto náklady české zdravotní pojišťovny nehradí. Před odjezdem do Chorvatska proto doporučujeme všem turistům uzavřít zdravotní připojištění!!!
U naší cestovní kanceláře si můžete sjednat cestovní pojištění od pojištovny Union. Kartičky pojištění obdržíte v tištěné podobě osobně při zaplacení v kanceláři nebo zároveň s pokyny k odjezdu, které Vám zasíláme poštou či emailem.
Kouření v Chorvatsku
Jako mnoho evropských zemí, tak Chorvatsko se rozhodlo, že radikálně omezí kouření ve veřejných prostorách. Zákaz kouření na veřejných místech platí v Chorvatsku od 1. listopadu 2008, a to ve zdravotnických zařízeních, na nádražích, zastávkách, dále ve školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních a v dalších veřejných prostorech. Od 1. května 2009 nabyl platnost zákon, který zakazuje kouření v barech, restauracích, kavárnách a klubech. Kouřit se smí pouze na venkovních zahrádkách a otevřených terasách. Ve vnitřních prostorách je povoleno jen velmi omezeně. Pro kuřáka je pokuta za porušení zákazu 150 Euro.
Důležitá telefonní čísla
Tísňové volání záchranná služba má číslo 94, policie 92, hasiči 93, silniční služba chorvatského autoklubu HAK pokrývá celou zemi – stačí zavolat jednotné telefonní číslo 987 nebo 01987.
Ve většině pobytových míst najdete telefonní automaty, některé na mince, převážně však na telefonní karty. Směrové číslo z ČR do Chorvatska: 00385, směrové číslo z Chorvatska do ČR: 00420+účastnické číslo volané stanice.